Šumarski muzej Bošnjaci
32275 Bošnjaci, fra. T. B. Leakovića 2
Kontakt: Antun Leaković
Tel: 032 846 902
Mob: 098 442 190
e-mail: Antun.Leakovic@hrsume.hr
web: hrsume.hr/sumarski-muzej-bosnjaci
Šumarski muzej nalazi se u Bošnjacima u srcu Spačvanskih šuma uz koje se veže nadaleko poznata kvaliteta Slavonske hrastovine. Muzej je osnovan kako bi se sačuvale vrijednosti hrasta lužnjaka i prikazao razvoj šumarstva na ovim prostorima. Sadržajno bogat, pregledan i zanimljiv jedan je od najljepših muzeja takve vrste u Europi. U Muzeju je sačuvano i izloženo bogatstvo tradicije organiziranog šumarstva – povijest i razvoj šumarstva, te alati kao dobar prikaz kako se nekada radilo, a kako se to čini danas.
Sa svojim bogatstvom flore i faune, zornim prikazima vrsta drveća, njihovih presjeka i plodova uzorno je mjesto za edukaciju učenika i svih ljubitelja prirode. Dio muzeja je i bogata zbirka slika Josipa Babogreca.
Priča o organiziranom šumarstvu počinje prije više od 250 godina, a 1756. godine Marija Terezija donijela je prvi zakon, takozvana pravila o ponašanju u šumi. Ovdje se nekada živjelo od šumarstva, domaći ljudi su bili kirijaši, izvlačili su drva, a ondje su se sjatili i svi ostali, iz drugih dijelova Hrvatske, ali i Englezi, Francuzi, Austrijanci, i svatko je znao svoj posao – jedni su sjekli, drugi izvlačili, a gospoda su trupce odvlačili.
Od kirijanja se nekada dobro zarađivalo i sve priče o eksploataciji šuma vrtjele su se – oko dukata! I ovi naši dukati koje današnje djevojke i snaše nose potječu uglavnom iz šume, a manje iz poljoprivrede, o čemu najbolje govori i poslovica ‘Oranje – varanje, kirija – gotov novac!’ Nije tada bilo: ‘Doći će dika s njive pa će me darivat’, nego se govorilo: ‘Kad se dika iz kirije vrati, on će mene darivati!’ I dika je darivao, i to, bome, u dukatima!