Dodjela nacionalne turističke nagrade “Suncokret ruralnog turizma”

Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj “Klub članova Selo” dodijelila je u ponedjeljak 19.12.2016. četvrte po redu godišnje nagrade Suncokret ruralnog turizma kojima je cilj nagraditi i promovirati hrvatske ruralne predjele i njihove turističke potencijale.

Dodjela nagrade vrhunac je akcije ocjenjivanja najboljih programa i projekata u ruralnom turizmu. Najboljima su zatim uručene Zlatne, Srebrne, Brončane plakete i Posebna priznanja u sedam kategorija: Turistička seljačka gospodarstva, Poduzetnici u ruralnom turizmu, Ruralno-turistički projekti, Ruralno-turističke manifestacije, Tradicijska ruralna gastronomija, Vinski turizam i Hrvatski otočni proizvod.

Nagrađeni na području Vukovarsko – srijemske županije su:

Šokačko sijelo, Grad Županja, Zlatna povelja – kategorija ruralnosrt turističke manifestacije. Šokačko sijelo je najstarija i najveća manifestacija tradicijske kulture županjskog kraja. Već 49 godina kroz vješto izvježbane koreografije, u brojnim nastupima kulturno – umjetničkih društava, prikazuju se običaji, pjesme i plesovi, ali i životna svakodnevica stanovnika ovog kraja, danas i nekada. Izlazi tada na vidjelo sva raskoš, bogatstvo i ljepota izvornih slavonskih nošnji, kulturne baštine, folklora, narodnog stvaralaštva te bogatstva Šokadije. Nagradu je preuzela Terezija Nemetz, predsjednica Izvršnog odbora Šokačkog sijela.

 

srt-3

Ruralna kuća za odmor u seljačkom domaćinstvu „Snašini kućari“, Gradište, Brončana povelja – kategorija turistička seljačka gospodarstva. Stara obiteljska kuća, jedna od najstarijih u Gradištu, opremljena autentičnim namještajem i raznim uporabnim predmetima starim i više od 150 godina, poput svojevrsnog muzeja. U starinsko uređenoj ruralnoj kući nalaze se brojne rukotvorine, zlatovezi, šarane tikvice,  dva uređena kućara za smještaj gostiju, te brojni  domaći proizvodi vrijedne domaćice. Nagradu je preuzela vlasnica Marica Jovanovac.

 

Centar za promatranje ptica, Općina Nijemci, Brončana povelja – kategorija ruralno turistički projekti. Područje općine Nijemci obiluje šumama, rijekama, poljima, pašnjacima i netaknutim dijelovima prirode, stoga se tu mogu vidjeti u različitim godišnjim dobima preko sto različitih vrsta ptica. Tim povodom je osnovan specijaliziran Centar za promatranje ptica, u kojem se nalaze moderne predavaonice te prijevozna sredstva poput brodića s kojim možete zaploviti u vašu novu turističku avanturu u prirodi. Nagradu je preuzela Dušanka Mišćević, direktorica Turističke zajednice općine Nijemci.

Na svečanoj dodjeli nagrade sudjelovali su predstavnici Vukovarsko-srijemske županije na čelu sa Viktorom Lukačevićem, v.d. pročelnika Upravnog odjela za turizam i kulturu Vukovarsko-srijemske županije,  Rujana Bušić Srpak direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije, predstavnica grada Županje i predsjednica Izvršnog odbora Šokačkog sijela Terezija Nemetz, direktor Turističke zajednice grada Županje Mirko Bačić, te predstavnici KUD-a Tomislav i KUU Kristal – Sladorana iz Županje.