U Županji otkrivanje spomenika prvoj nogometnoj lopti u Hrvatskoj


U Županji će se u utorak, 8. prosinca 2015. godine održati otkrivanje spomenika prvoj nogometnoj lopti u Hrvatskoj. Početak programa predviđen je u 13,00 sati na Trgu kralja Tomislava u Županji. Organizatori su Hrvatski nogometni savez i Grad Županja.

Podsjećamo:

U Županji je 1880. godine rođen nogomet u Hrvatskoj, a mala okrugla »koža« kojom su se igrali gospoda Englezi i domaći Županjci sačuvana je do danas. Tek petnaest godina kasnije, 1895. godine, u Zagrebu je odigrana prva javna nogometna utakmica, a 1896. godine u Zagrebu su prevedena i objavljena »Pravila nogometa«. U Županji je 1920. godine osnovan Nogometni klub Graničar, a lopta danas s centra spomen Stadiona prve nogometne lopte ponovno kreće gotovo s istog mjesta s kojega su nekoć Englezi igrali nogomet u zajedništvu s našim momcima.