Bogatstvo ljepote i tradicije na “Žetvi i vršidbi u prošlosti”

Na manifestaciji „Kruh naš svagdašnji-žetva i vršidba u prošlosti“, koja će se održati u subotu, 4. srpnja u Županji donosimo prikaz žetvenih običaja s početka 20. stoljeća. Sudionici žetve i vršidbe sa starim strojevima su članovi radne skupine „Moba“ iz Štitara, Kruševice, Gradišta, Bošnjaka i Županje, te gosti: Udruga “Stara sinija” Gornji Hrgovi (BiH), Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” Lukavac (BiH) te Udruga bunjevačkih Hrvata “Dužijanca” Subotica (Vojvodina).

U zabavnom dijelu programa manifestacije nastupaju: Blanka Došen, Tambura band, Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” Lukavac , Gradsko kazalište Županja – kratka kazališna predstava o žetvi i Kud “Seljačka sloga” Gradište sa scenskim prikazom završetka žetve.

599357_317115788380754_1710623917_n391394_317116411714025_795559936_n

 

 

 

 

 

 

 

U okviru manifestacije održat će se prikaz starih zanata i obrta:
– šaranje tikvica – Vinko Babić, najdarovitiji mladi šarač tikvica iz Gradišta,
– ručna izrada predmeta od drveta – Mirko Rimac iz Podgrađa,
– ručna izrada konjskih ormi – Mato Branković iz Kruševice,
– ručna izrada tamburica – Ivo Brkić iz Kruševice,
– ukrašavanje predmeta zlatovezom (tehnika veza preko kartona) i izrada prandži za tkanje na stivicama – Udruga stvaratelja u kulturi “Posjed” Vrbanja,
– izrada sunčane čipke i drugih oblika ručnog rada – Udruga “Sikirevački motivi” iz Sikirevaca,
+ Izložba i rad županjskog slikara Antuna Balentovića-Tundača.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

Dodatne atrakcije za posjetitelje:
– starinski stroj “trijer”, koji služi za odvajanje primjesa, pljeve, prašine i ostalih nečistoća iz žitarica, koji će posjetitelji vrtiti uz mogućnost da si dio očišćene pšenice ponesu kući te posiju za Božić,
– vožnja zaprežnim kolima konjogojskih udruga iz Županje i Štitara,
– ponuda snašinih listarića tzv poderanih gaća – tradicionalnog kolača od dizanog tijesta – Udruga Snaše zlatne niti iz Štitara,
– Žetveni sajam s brojnim izlagačima (slike od pijeska i slame, tradicijski i etno odjevni predmeti, suveniri od lavande, suveniri od kože, kučne počne, svijećnjaci od jelenskih rogova, knjige o šokadiji, pleteni i štikani predmeti – tehnika kviling, stakleni predmeti i oborak, šlingani proizvodi, proizvodi od kupina i kupinovo vino, med i proizvodi od meda …
– za najmlađe vožnja u drvenom eko ringišpilu s 4 košare i dječje čobanske igre – gađanje tikvica, skakanje u vrećama, bacanje potkova…

Po prvi puta na manifestaciji posebna igra iznenađenja za sve posjetitelje “Zabij gol”, Županja – kolijevka nogometa u Hrvatskoj.

Mnogo razloga da posjetite Županju ovog vikenda!